Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Planujesz import maszyn z Chin? Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) będzie Ci potrzebna!

Planujesz import maszyn z Chin? Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) będzie Ci potrzebna!

Data dodania:
2022-08-16 10:02:30

Importowanie towarów z Chin do Polski niesie za sobą wiele korzyści. Przed rozpoczęciem warto jednak pogłębić swoją wiedzę, aby cały proces przebiegł bez żadnych komplikacji. Warto dowiedzieć się na przykład czym jest WIT, czyli Wiążąca Informacja Taryfowa. Kto może złożyć wniosek i jak to zrobić? Jakie korzyści płyną z posiadania Wiążącej Informacji Taryfowej? Przedstawiamy odpowiedzi na te i inne pytania!

Czym jest Wiążąca Informacja Taryfowa? (WIT)?

W celu przeprowadzenia bezpiecznego importu z Chin należy poznać szereg informacji. Warto dowiedzieć się na przykład, co to jest Wiążąca Informacja Taryfowa. Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) to jedyna urzędowa informacja na temat klasyfikacji taryfowej towarów na terenie Unii Europejskiej. Co istotne, określa ona właściwy kod taryfy celnej dla jednego, dowolnie zgłoszonego towaru. Warto dodać, że tylko Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie jest upoważniony do tego, by wydać decyzję WIT. Co właściwie ona gwarantuje? Przede wszystkim, dzięki decyzji WIT, można mieć pewność, że odprawiany na terenie Unii Europejskiej towar będzie mieć jednolicie i poprawnie zastosowany kod taryfowy.

Jak złożyć wniosek o WIT?

Na niektórych stronach internetowych można znaleźć szczegółowe informacje na temat tego, jak przebiega import z Chin krok po kroku. W tym artykule skupiamy się jednak głównie na Wiążącej Informacji Taryfowej. Na wstępie warto podkreślić, że wniosek o decyzję WIT należy złożyć drogą elektroniczną. Co istotne, stworzona do tego została specjalna platforma – Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Umożliwia ona między innymi złożenie wniosku o udzielenie Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT) z załącznikami lub bez załączników. Dzięki wspomnianej platformie zainteresowany może uzyskać decyzję dotyczącą złożonego wniosku w formie elektronicznej. Warto dodać, że nie każdy może złożyć wniosek o wydanie WIT Wiążącej Informacji Taryfowej. Może być on złożony przez przedsiębiorcę oraz podmiot, jeśli jego siedziba zlokalizowana jest w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Co ważne, nie można złożyć wniosku bez numeru EORI.

Korzyści z posiadania Wiążącej Informacji Taryfowej

Wiążąca Informacja Taryfowa to aspekt, którego nie można pominąć przy imporcie maszyn z Chin. Jej posiadanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim osoba, która otrzymała decyzję WIT, może mieć pewność, że zawarte w niej informacje, są w pełni poprawne.

Aktualności


2023-01-16 15:22:48

Ślub to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu zakochanych, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do tej uroczystości. Oprócz odświętnego garnituru i pięknej sukni ślubnej nie można zapomnieć o obrączkach, stanowią...

Więcej

2022-12-13 14:40:17

Skuteczne przygotowanie do egzaminu maturalnego zależy m.in. od zaangażowania osoby, która ma napisać taki egzamin. Niekiedy warto zdecydować się na prywatne lekcje online, dzięki którym można się przygotować do wybranego przedmiotu i mieć ...

Więcej

2022-12-13 13:20:13

Ognie rzymskie stają się coraz popularniejsze i niejednokrotnie zastępują klasyczne wyrzutnie fajerwerek. Tego typu fajerwerki są nie tylko tańsze, ale również wyjątkowo widowiskowe i w niczym nie ustępują wyrzutniom. Na czym polega fenom...

Więcej